11 VECÍ, KTORÉ BY MALI CUDZINCI VEDIEŤ O SLOVENSKU

Dlhé roky som žila v Prahe a pracovala v prostredí plnom zahraničných turistov. Preto som bola postupne nútená vytvoriť si v hlave akúsi mikroprezentáciu o svojej rodnej krajine. Časom som zistila, ktoré mylné predstavy o Slovensku treba cudzincom hneď v úvode vytĺcť z hlavy a aké informácie sú pre nich reálne zaujímavé.
Pivo je lacnejšie než voda. Keby sme toto použili ako náš národný slogan, turizmus v našej krajine by rapídne vzrástol. Namiesto tej hovadiny, čo máme "Travel in Slovakia - Good Idea". Britský The Telegraph nás dokonca zaradil do tabuľky Top 10 najhorších turistických sloganov. Koľká česť.

Slovenky sú najkrajšie ženy na svete. Premýšľam, či tam je nejaká príčinná súvislosť s tým lacným pivom. Ale asi nie. Dúfam, že nie.

Je to Slovensko, nie Slovinsko. A ani Rusko, Ukrajina alebo Československo. Zjavne náročná informácia pre pochopenie a zapamätanie si. Toľko trapasov sa stalo práve kvôli tejto banálnej chybe. Napr. na MS v hokeji 2017 nám zahrali slovinskú hymnu. Alebo ďalšia story. Po odmakanom lete v USA nám mali domov poslať nejaký papier kvôli vráteniu daní či čo. Veľmi dlho sme naň čakali a veruže sme sa ho ani nedočkali. Po investigatívnom pátraní sme prišli na to, že naša šéfová veľmi inteligentne vyvodila, že sme všetci Ukrajinci z jednej a tej istej osady a preto všetky papiere poslala na jednu adresu niekam do Ukrajiny či Poľska či boh-vie-kam. Ale možno jej krivdím a len chcela ušetriť za poštovné.

Vraj sme veľmi vrúcny a pohostinný národ. Radi nalejeme, radi vypijeme. Pre cudzincov však býva veľmi mätúci náš zlozvyk bozkávať sa pri zvítaní alebo zoznámení na líce. Občas nie je na škodu ich dopredu oboznámiť s touto našou úchylkou, než sa na nich bezhlavo vrhnete. Aby ste náhodou neschytali jednu po hube. Aj takúto múdrosť som sa rokmi naučila.

Mnohí turisti, hlavne Američania, k nám prídu s pocitom, že vďaka filmu Hostel vedia o Slovensku všetko podstatné. Potom ostanú sklamaní, lebo zistia, že žiadny boj o život sa u nás nekoná. Tento film nebol na Slovensku dokonca ani točený. Nezatvárame turistov do pivníc (aspoň nie proti ich vôli) a ani im tam nevŕtame kolená. Sorry.

Keď budete najbližšie nadávať na sumy, ktoré od vás pýtajú v reštauráciách, obchodoch alebo za drogy, spomeňte si, že oproti iným európskym krajinám máme úplne bezkonkurenčne nízke ceny.

Slovensko je jedna z najbezpečnejších krajín Európy. Nemusíte sa báť, že by tu teroristi plytvali svojimi drahocennými telami alebo výbušninami. Taktiež všetky tornáda, zemetrasenia a hurikány nás, rovnako ako väčšina aeroliniek a Regio Jet, obchádzajú veľkým oblúkom cez zbytok Európy, Ameriku alebo Indonéziu.
Milujem slovenskú kuchyňu najviac na svete. No až po tej talianskej. A thajskej. A možno ešte vietnamskej. A takmer by som zabudla na stredomorskú. Hmmm, ostaňme pri tom, že proste mám naozaj veľmi rada slovenskú kuchyňu. Ale buďme k sebe ako národ úprimný. Halušky, pirohy, bryndza, žinčica, borovička - naše chute sú dosť špecifické, výrazné a nie práve ľahko stráviteľné. Predstavte si ako má takúto kombináciu v zdraví prežiť nejaká scvrknutá Japonka, ktorej žalúdok je schopný spracovať len tie ich nudle s riasami. Samozrejme skúsiť treba vždy všetko. Ale nemyslím si, že naša kuchyňa patrí k tým, ktorá by oslnila priemerného zahraničného turistu.
Máme tu viac než 6 000 jaskýň. Šialené číslo na tak malinkatý štát, nie?

Vychádza nám najvyšší počet hradov a zámkov na obyvateľa. Celkovo tu je 180 hradov a 425 zámkov. Not baad.

Naša krv kolovala a koluje v žilách mnohých svetových ceľebrít, ako je umelec Andy Warhol, herci Andželina Jolie alebo Paľko Newman, ujo padák alebo svetoznámy rečník Kapitán Andrej Danko.


Dajte sem nejaké ďalšie tipy, čo by turisti mali o Slovensku rozhodne vedieť.
Mne z môjho dlhoročného prieskumu vyšlo, že ich najviac nalákame na chlast, krásne ženské, bozkávanie sa pri každom stretnutí a to všetko za ľudové ceny. Určite je pre nich (a rovnako aj pre nás) veľmi pozitívnym momentom zistenie, že sme na mape vlastne úplne iný štát ako si pôvodne mysleli.
 

19 komentárov

 1. Slovensko má úžasnou přírodu.. Tatry jsou něco neskutečně krásného. <3
  A miluju halušky! :D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Tak tento článok ma dostal ako už dávno žiaden! Vážne krásne zmysluplné slová! Súhlasím s tebou a body si super vystihla. Určite by si ho mala prepísať do angličtiny!
  xxAlexandra MS ALWAYS LATE

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Taky miluji halušky , ty s brynzou mám nejradši :-) jen je po nich nutné mít po ruce gauč, protože se vždy nacpu k prasknutí :-D

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Haha, naprosto rozumím s tím Československem, kolikrát to teď na Erasmu ještě někde slyším a úplně se děsím.
  The Linheart

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Haha :D, toto bol bezkonkurenčne najlepší článok tohoto typu, aký som kedy čítala! ❤ xx

  Simona | l i v e i n f o x w o r l d

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Tak s tím levnějším pivem to máme snad i tady v Čechách :D Jinak článek super a hlavně pobavil :) Každopádně letos se chystám na Slovensko, tak jsem zvědavá :D
  Inspiration by Linda

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Super článek :) kolikrát naprosto nechápu, jak si někdo může plést Slovensko a Slovinsko :D

  Maris Novotná

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Super článok a naozaj veľmi podarené fotky :))
  partofnicol.blogspot.sk

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Veľmi pekný článok, toto s turistami pobavilo. :D

  Rebelliouslily

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Mě tedy rozhodně nejvíce nalákáte vždy na halušky :-))

  www.thetasteofviolet.com

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Super článok, úplne sa s ním ztotožňujem a je veľká chyba, že "nevieme" prilákať tých turistov, lebo keby tu sú tak sme určite bohatší národ, ale zas ja som aj rada, že tu nieje toooľko turistov ako v iných metrpolách. Ale ten slogan s pivom by bol top!:D
  THE NOELA

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Pod toto bych se mohla podepsat! :D I když sjem z Česka, myslím, že platí úúúplně všechno (až na ta čísla hradů a jeskyň, pochopitelně)! :D V cizině jsem se setkala s podobnými názory na Česko a nebo naopak jsem sama vyřkla to samé, co tu píšeš i ty, když jsem ho představovala! :D Ještě absolutně nepobírají některé naše zvyky, jako Velikonoční bití pomlázkami nebo plovoucí kapr ve va vaně! :D

  LifestyleBirdie

  OdpovedaťOdstrániť
 13. veľmi fajn článok, veruže by si ho mala prepísať do angličtiny! :D a inak dokonalé fotky, hlavne posledné :)

  Sabi z blogu Beautiful savage

  OdpovedaťOdstrániť
 14. Prepisat ho do anglictiny by urcite nebolo zle, myslim, ze si zhrnula takmer vsetko :). Mna inak najviac pobavilo, ked som bola pred niekolkymi rokmi v Amerike a sa ma pytali ci mame televizor a ci som uz videla ohnostroj :D....
  LIFE IN PICTURES BY LU

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mne se taky v USA ptali na TV a ohňostroje ��. A ještě jestli máme u nás celer ��. A když jsem jim řekla, ze si děláme z kopřiv špenát, málem se křižovali.

   Odstrániť
 15. Tiež si myslím, že by bol super aj v angličtine. :-D A pozerám, že RS? Odtiaľ si aj ty? :-D

  OdpovedaťOdstrániť
 16. Halušky miluju, ale se zelím a uzeným. A co se týče toho, že pivo je levnější než voda..pivo je levnější než snad všechno :D vidím to teď když jdeme s přítelem do restaurace, on si dá 3 piva a já za stejnou cenu 1 kolu :D nebo drink

  V3ronika life

  OdpovedaťOdstrániť